TurkCoder.TK
» İŞÇİLERİN KUPASI / THE WORKERS CUP

Sosyal Medyada Biz}

İŞÇİLERİN KUPASI / THE WORKERS CUP

Yönetmen: Adam SOBEL (92′)

Katar 2022 yılında dünyanın en büyük spor etkinliğinin, FIFA Dünya Kupası’nın ev sahipliğini yapacak. Ama şu anda turnuva, parlak ışıklardan, yıldız atletlerden ve sevgi dolu hayranlardan uzakta, 1,6 milyon göçmen işçinin sırtında yükseliyor. İşçilerin Kupası, sporun görkemli sahnesini inşa etmeye emek veren işçilerin sesini yükselten uzun metraj bir belgesel.

Katar’ın toplam nüfusunun yüzde atmışını emekçiler oluşturuyor. Hindistan’dan, Nepal’den, Bangladeş’ten, Filipinler’den ve artan bir şekilde Afrika’dan dünyanın en yoksul insanlarının bazıları, Dünya Kupası’nın dünyanın en zengin ülkesinde yapılmasını sağlamak için en düşük seviyede işlerde çalışıyor. Bu erkekler yetersiz ücretler için fazlasıyla uzun saatler boyunca çalışıyor ve yasa gereği kent sınırlarının dışında tutulan işçi kamplarında izole bir yaşam sürüyorlar. 

Filmimiz, görüştüğümüz göçmen işçilerin bir hapishaneye benzettiği bir Katar işçi kampının iç yüzünü, eşi görülmemiş bir biçimde gözler önüne seriyor. Bir otobanla ücra bir çöl sahasına gizlenmiş Umm Salal Kampı, kasıtlı olarak gözlerden ve gönüllerden uzakta. Orada yaşayan 4000 kişi de öyle. 

Kampta, işçiler için düzenlenmiş bir futbol turnuvasında, İşçiler Kupası’nda rekabet etmek için seçilmiş bir grup işçiye odaklandık. Turnuva 2022 Dünya Kupası’nı düzenleyen komite tarafından destekleniyordu ve 24 inşaat şirketi bir işçiler takımı oluşturmaya davet edildi. Turnuva boyunca bu kişileri iki şaşırtıcı uç arasında gelip giderken izledik: Futbol sahasında birer kahramanı oynuyorlardı ama orası dışında toplumun en aşağıdaki üyeleriydiler.

Film, bu takımın bir grup oyuncusunun portresi. Kahramanlarımızın umut ve anlam arayışıyla kasvetli koşullardan çıkma şansı için verdikleri kavgada, her biri evrensel temalar olan tutku, arzu ve erkekliği keşfediyor. Sıradan hayat çalkantılı olaylarla dolu, bu ister iş değiştirmek olsun ister aileyle konuşmak isterse de bir randevuya çıkmak… Bu, kahramanlarımızın ruh halinde korkunç bir bedele neden oluyor, çünkü onları en başında Katar’a gelmek için heveslendiren umudu tüketmiş durumdalar.

Sonuç olarak, sporun toplumu sırasıyla birleştirme ve bölme gücünü gördüğümüzde sporla kurduğumuz karmaşık ilişki de bu filmde açığa çıkarılıyor.

SEANSLAR

İzmir Mimarlık Merkezi

11 Aralık Çarşamba 2019

Saat: 12:55

 


 

Fransız Kültür Merkezi

12 Aralık Perşembe 2019

Saat: 18:45