TurkCoder.TK
» DİĞER ADAM: F.W. DE KLERK VE APARTHEID’İN SONU / THE OTHER MAN: F.W. DE KLERK AND THE END OF APARTHEID

Sosyal Medyada Biz}

DİĞER ADAM: F.W. DE KLERK VE APARTHEID’İN SONU / THE OTHER MAN: F.W. DE KLERK AND THE END OF APARTHEID

Yönetmen: Nicolas ROSSIER (76′)

F. W. de Klerk Güney Afrika’da Apartheid döneminin son başkanıydı. 4 yıldan az bir süre zarfında Mandela’nın gardiyanlığından başkan yardımcılığına ilerledi. İkisi birlikte tarihte iyiye doğru bir değişim sağladılar ve bir iç savaşı önlediler, ancak de Klerk hakkında çok az şey bilinir. Rossier, irdeleyen merceğiyle bu çetrefilli şahsiyetin büyüleyici siyasi yolculuğunu ve mirasını inceliyor.
Tarihsel ölçülerde bir katliam gerçekleşebilirdi. Ama bunun yerine, bir adam Apartheid’ın sonunun gelmesini mümkün kıldı: Şubat 1990’da Başkan F. W. de Klerk, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) üzerindeki yasağı kaldırdı ve Nelson Mandela’nın serbest bırakılmasına hükmetti. Dünyanın kutladığı bir biçimde Mandela Güney Afrika’nın demokratik bir seçimle gelen ilk başkanı, de Klerk de onun yardımcısı olacaktı. Ancak de Klerk’in tarihi karmaşıktı. Başkan olmadan önce, ANC isyancılarına ve eylemcilerine karşı “Topyekûn Hücum Topyekûn Strateji” siyaseti döneminde bazı bakanlıkların başında bulunmuştu. De Klerk beyaz Afrikalıların ve onlara tanınan ayrıcalıkların şiddetli bir savunucusuydu ve başkan olarak geçirdiği dönem siyasi şiddetle doluydu, çoğunlukla da güvenlik güçlerinin şiddeti. Bu adamı inançlarını tersyüz etmeye ve Güney Afrika’yı daha eşit ve adil bir ulus yapma sürecine hızlı bir başlangıç yapmaya iten neydi?
De Klerk’, eski devlet başkanı Thabo Mbeki, Apartheid karşıtı aktivistler Peder Michael Lapsley, Mathews Phosa, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’ndan Yasmin Sooka, siyasi şiddeti araştıran Goldstone Komisyonu soruşturmalarını yürüten Richard Goldstone ve başka birçok kişiyle yapılan derinlemesine görüşmelerle, belgeselci Nicolas Rossier bu karmaşık şahsiyetin büyüleyici siyasi yolculuğunu ve mirasını keşfediyor.

 

SEANSLAR

Fransız Kültür Merkezi

12 Aralık Perşembe 2019

Saat: 17:10


 

İzmir Mimarlık Merkezi

13 Aralık Cuma 2019

Saat: 12:40