TurkCoder.TK
» 14.30 Plastik Çin/ Plastik Chına

Sosyal Medyada Biz}

14.30 Plastik Çin/ Plastik Chına

Yönetmen: Jiu Liong Wrong (82′)

“Plastiğin ülkesi Çin”e hoş geldiniz… Dünyanın en büyük plastik ithalatçısı olarak Çin, gelişmiş ülkelerin birçoğundan yılda 10 milyon ton plastik almaktadır. Yüksek dış maliyetler yerel çevre ve sağlığı etkilemekteolanbu ithal ürünler burada,  plastik atölyelerinde “geri dönüşmüş” olarak Çin’in isteğiyle dünya sanayii için yeniden doğmaktadır. Bu israf,geldikleri yere giyim ya da oyuncak gibi yeni yüzlerle ihraç edilmektedir.

Plastik Çin, Çin’in gerçek yüzünü ortaya çıkarmaktadır. Mevcut gelişen Çin refahı imajı estetik ameliyatına benzemektedir: kesin olmayan sonuçlarla sahte ve kırılgan. İnsanlar bu gerçekdışı güzellik karşısında aklını yitirmekte, kaderleri gerçeklik her ne gerektirirse ona göre şekillenmektedir. Tıpkı bu kalıp dökme makinelerinden çıkan esnek ürünler gibi…

Dünyanın farklı yerlerinden ithal edilen plastik atığı takiben, film Çin’in geri dönüşüm atölyelerinden çok uzakta,bu dünyanın öbür ucundaki yaşamları işaret ve sembolize etmektedir. Bu sembolik atıklar Çinli işçilerin fakirleşen dünyasına derinlemesine girince, dünyanın bütünğü, zamanı ve yeri değiştirerek meselelerin yok olmadığı gerçekliğiyle karşılaşmaktayız. Günün sonunda, küresel bir ulus olarakhepimiz bir aradayız ve sürekli değişen dünyada hepimiz rolümüzü üstlenmekteyiz.

≪≪Önceki                     Sonraki ≫≫